Futbolda Menajerlik Sertifika Programı II

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Aralık 2022'deki yönetim kurulu toplantısında kabul ettiği ve 9 Ocak 2023'te yürürlüğe giren 'Futbol Menajerleri Talimatı' ile futbolda menajerlik sisteminde yeni bir dönemi başlatmış oldu. 2015 yılında yapılan son önemli değişiklik ile 'arabuluculuk' sistemine geçilmiş ve menajerlik sistemi FIFA'nın merkezi kontrolünden çıkmış ve tüm yetki yerel federasyonlara bırakılmıştı. 2023'teki yeni sistemle birlikte futbol menajerliği, eskiden olduğu gibi merkezi olarak FIFA'ya bağlandı ve yeni talimat ile birtakım yenilikler getirildi.

Futbolda Menajerlik Sertifika Programı, futbol dünyasını bekleyen bu değişiklikleri hem menajerler, hem yöneticiler hem de avukatlar için masaya yatırıyor. Yeni yapıda gerçekleşen (ve gerçekleşecek) değişiklikler, FIFA'nın yapısı ve işleyişi, futbolcu sözleşmelerinde ve transferlerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar ve menajerlik yapabilmek için gereken özellikler bu program dahilinde katılımcılarla paylaşılacak. 

Program dahilinde verilen eğitim, aynı zamanda 20 Eylül 2023'te düzenlenecek olan 'FIFA Menajerlik Sınavı' için bir hazırlık niteliğindedir. FIFA'nın merkezi olarak düzenleyeceği bu sınava son kayıt tarihinin 31 Temmuz 2023 olduğunu hatırlatmak isteriz. Sınav detayları için FIFA'nın Menajerlik Sayfası'na bakabilirsiniz. Sınavda geçerli olacak mevzuata da bu adresten (PDF) ulaşabilirsiniz.

Eğitim Modeli

Online Canlı Yayın

Programa Kimler Katılmalı?

Futbol menajerleri ve menajer adayları, futbol alanında çalışan veya çalışmayı planlayan avukatlar, futbol kulübü yöneticileri ve profesyonelleri, futbol sektörüne adım atmayı planlayan son sınıf üniversite öğrencileri ve futbol sektörüne girmek isteyen veya bu alanda kariyerinde yükselmek isteyen tüm adayların katılımına açıktır.

Mezuniyet Şartı

Programda iki saatlik 10 ders vardır ve adayın başarılı olabilmesi için en az 8 derse girmesi ve program sonunda yapılan çoktan seçmeli sınavda başarılı olması gerekmektedir. 

Başarılı katılımcılara Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi tarafından 'Katılım Sertifikası' verilecektir. Bu belge, FIFA'nın merkezi olarak yaptığı sınavla verdiği menajerlik belgesi yerine geçmemektedir.

Toplam Eğitim Süresi

4 Hafta (20 Saat)

Kontenjan

50 Katılımcı

Program Ücreti

Normal Ücret: 18.000TL + KDV (%10)

İndirimli Ücret: 14.000TL + KDV (%10) (Lisans veya lisansüstü eğitimde aktif öğrenci)

* Kadir Has Üniversitesi öğrencisi/mezunu ve/veya Spor Çalışmaları Merkezi eğitim programlarının öğrencisi/mezunu iseniz size özel %10 ek indirim imkanı da mevcuttur.

Ödeme Yöntemleri

1) Hesaba Havale: Kayıt formunuzda belirtilen kayıt ücretini, havale şeklinde ve tek seferde kayıt formunuzda detayları bulunan üniversite banka hesabına yatırabilirsiniz. Havaleyi gerçekleştirmenizi takiben, dekontun dijital kopyasını [email protected] adresine göndererek kayıt sürecinizi tamamlanmış olacaksınız.

2) Kredi Kartıyla Online Ödeme: Üniversitemizin Sanal POS uygulamasını kullanarak ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Ödemeyi Akbank kredi kartlarıyla 4 takside kadar, diğer banka kartlarıyla tek çekim şeklinde gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi tamamlamanız ardından bu işlemi gerçekleştirdiğinizi bize e-posta yoluyla bildirdiğinizde kaydınız tamamlanacaktır.

3) Kampüste Kayıt: En az 48 saat önceden [email protected] adresine gönderececeğiniz e-posta ile 'Kampüste Kayıt Randevusu' alabilirsiniz. Kampüsümüz, İstanbul'un Fatih ilçesi ve Cibali mahallesinde bulunmaktadır. Randevu için e-posta ile başvuru yaptığınızda, size özel olarak kayıt formu hazırlanacak ve e-postanıza cevaben size iletilecektir. Ödeme için kampüse geldiğiniz sırada bu formu da yanınızda basılı olarak getirmeniz gerekmektedir. Kampüste ödeme tercihinde, tüm banka kredi kartlarıyla tek çekim imkanının yanı sıra, Akbank, Garanti, İş Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası kredi kartlarına vade farksız 4 taksit  olarak ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Kampüste ödemede nakit olarak ödeme alınmamaktadır. Bilginize.

İndirim imkanından faydalanmak için başvurunuz sırasında aktif öğrenci olduğunuzu belirten öğrenci belgenizi de bize iletmeniz gerekmektedir. 

Kayıt Süreci

Programa kayıt üç aşamada gerçekleşmektedir. 

1. Aşama: Online Kaydın Tamamlanması

2. Aşama: Belgelerin E-posta ile Gönderilmesi ve Ödeme Yöntemi Tercihinin Belirtilmesi

3. Aşama: Ücretin Ödenmesi ve Kayıt Sürecinin Tamamlanması

1. Aşama

Aşağıdaki bağlantıda bulunan formu doldurup online ön kaydın tamamlanması gerekmektedir.

online kayıt 

2. Aşama

Programa başvuru yapmak için, aşağıdaki belgeleri ekleyerek ve ödeme yöntemi tercihinizi (Havale/Online/Kampüste) belirterek [email protected] adresine başvuru talebinizi yapınız. Size 24 saat içerisinde geri dönüş yapılacak ve yaptığınız tercihe uygun şekilde ödeme bilgileri aktarılacaktır.

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Güncel CV
  • Bir Adet Fotoğraf (Vesikalık ya da benzeri tarzda)
  • (Mevcutsa) Öğrenci Belgesi

3. Aşama

Ödemenizi gerçekleştirip ilgili belgeyi (ör: dekont) [email protected] adresine ulaştırdığınızda son kontroller yapılacak ve kaydınız tamamlanacaktır.

Program Takvimi

Kayıt Başlangıç Tarihi: 1 Ağustos 2023, Salı

Son Kayıt Tarihi: 25 Ağustos 2023, Cuma

1. Ders: 28 Ağustos Pazartesi 19:00-21:00

2. Ders: 30 Ağustos Çarşamba 19:00-21:00

3. Ders: 1 Eylül Cuma 19:00-21:00

4. Ders: 4 Eylül Pazartesi 19:00-21:00

5. Ders: 6 Eylül Çarşamba 19:00-21:00

6. Ders: 8 Eylül Cuma 19:00-21:00

7. Ders: 11 Eylül Pazartesi 19:00-21:00

8. Ders: 13 Eylül Çarşamba 19:00-21:00

9. Ders: 15 Eylül Cuma 19:00-21:00

10. Ders: 18 Eylül Pazartesi 19:00-21:00

Eğitim Konu Başlıkları

Futbol Dünyası Nasıl İşler?

FIFA'nın Yapısı ve İşleyişi

Futbolda Menajerlik ve Yeni Dönem

Futbolda Disiplin ve Etik

FIFA 'Tribunal' Yapılanması

FIFA Oyuncuların Statüsü ve Transferleri Talimatı (RSTP)

TFF Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı (PFSTT)

Futbolcu Sözleşmelerinde ve Transferlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

FIFA Çocuk Koruma Programı (Safeguarding)

Futbol Menajerliği - Deneyim Aktarımı

FIFA Futbol Menajerliği Sınavı Destek Dersi

Eğitmenlerimiz

Batur Altıparmak

Av. Bumin Kapulluoğlu

Av. Kemal Kapulluoğlu

Av. Kemal Kumkumoğlu

Av. Dr. Erkut Söğüt

Alp Şengünler

Av. Mert Yaşar

Dr. Serhat Yılmaz

Emir Güney (Program Koordinatörü)

* Son Günceleme: 8 Ağustos Salı, 15:00

futbolda menajerlik